Blog Thumbnail

Vispārīga Informācija Par Pīrsingiem

Pīrsingu vēsture

Pīrsingu veidošana nav tikai mūsdienu modes tendence. Šo ķermeņa modifikācijas paņēmienu mēs esam piekopuši kā tradīciju dažādos vēstures posmos un kultūrās, turklāt tas ir bijis arī pašizpausmes līdzeklis, kurā par "audeklu" ir kalpojusi mūsu pašu miesa. Interesanti, ka šis savdabīgais rituāls aizsniedzas diezgan tālu pagātnē, līdz pat ledus laikmetam: tam pierādījums ir atklātā “ledus cilvēka” Otzi 5300 gadu vecā mūmija, kurai, kā izrādās, ir auss pīrsings.

Kopumā pīrsinga caurduršana ir pildījusi dažādas funkcijas: lai parādītu savu piederību konkrētai ciltij; lai izteiktu protestu pret kultūras noteiktajām normām; lai vizuāli izceltu vai mainītu savus fiziskos atribūtus atbilstoši skaistuma standartiem.

Lūk, neliels šī raksta kopsavilkums: dažādās pasaules kultūrās pīrsingu caurduršana ir bijusi daļa no vīriešu iniciācijas rituāla, kurā šī procedūra ir tikusi piekopta kā pilngadības apliecinājums. Pīrsingus ir izmantojuši arī ar pārdomātu nolūku, noteikta mērķa sasniegšanai, piemēram, seksuālās veselības labklājībai, medībās, lai izvairītos no draudiem, kas ir saistīti ar vergu tirdzniecību, kā arī, lai norādītu savu augsto statusu (jo vairāk pīrsingu, jo lielāks prestižs).

Turpini lasīt, lai iegūtu detalizētu ieskatu šīs senākās ķermeņa modifikācijas formas aizraujošajā un dažkārt pat pārsteidzošajā vēsturē.

Rituālie pīrsingi

Dažās kultūrās pusaudžiem sasniedzot brieduma gadus, pīrsingu caurduršana ir kalpojusi kā pārejas rituāls, simbolizējot gatavību pievienoties pieaugušo grupai. Piemēram, Borneo ciltīs tēvs un māte katrs no abiem caurdūra savam bērnam vienu auss ļipiņu, tādējādi atzīstot viņa patstāvību un neatkarību no vecākiem.

Turklāt pīrsingu caurduršana un dekoratīvo elementu nēsāšana ir tikusi praktizēta arī māņticības dēļ, pārsvarā ļauno garu un dēmonu atbaidīšanas rituālos. Piemēram, ir ciltis, kuras tic, ka nešķīstas būtnes var pārņemt varu pār cilvēku, iekļūstot viņa ķermenī caur ausi. Tādēļ kā maģisks aizsardzības līdzeklis tiek lietots auss pīrsingā ievietots metāla gabaliņš.

Lielu lomu pīrsings ir spēlējis arī cilvēka seksuālajā dzīvē, kur tā caurduršana ir bijis instruments ģenitāliju stimulācijai un auglības veicināšanai. Savukārt astoņpadsmitā gadsimta Eiropā šis process ieguva arī reliģiskas aprises un tika izmantots, lai novērstu masturbāciju, kas tika uzskatīts par amorālu aktu.

Jūrnieki, mednieki un pīrsingi

Viscaur Eiropai cilvēki uzskatīja, ka jūrniekiem, kuri dodas šķērsot ekvatoru vienā ausī ir jāizdur pīrsings. Viens no amizantākajiem iemesliem tam ir bijis mīts, ka, nēsājot auskaru, ir iespējams uzlabot redzi.

Turklāt auskars, atkarībā no kultūras, kalpoja arī praktiskam un pat garīgam mērķim. Viduslaikos kristiešiem bija būtiski, lai tie tiktu apglabāti cienīgi, kristīgā izvadīšanā. Tādēļ, ja jūrnieks aizgāja mūžībā jūrā un tika atrasts vai izskalots krastā, tad tā auskars kalpoja kā samaksa par to, lai viņš tiktu apbedīts dievbijīgās bērēs. Līdz ar to visvairāk auskari tajos laikos tika izgatavoti no zelta.

Savukārt Arktikas reģionā pīrsingus izmantoja, lai veicinātu sekmīgas valzirga medības. Mednieki caurdūra lūpas un dekorēja tās ar garām rotaslietām, atdarinot ilkņus un tādējādi cerot, ka tas tiem ļaus piekļūt tuvāk pie šiem dzīvniekiem.

Pīrsingu VēsturePīrsingu Vēsture

Pīrsingi kā statusa simbols

Dažās pasaules malās pīrsings tika un tiek joprojām izmantots, lai norādītu savu sociālo statusu. Jo bagātāks esi, jo vairāk pīrsingu. Piemēram, senajā Indijā pīrsingu caurduršana bija nozīmīgs un prestižs rituāls greznās ballītēs, kurās to rīkotājs ataicināja algotu personu caurdurt pīrsingus viņa bērniem vai mazbērniem, lai tādējādi piešķirtu viņiem augstāku statusu.

Rotaslietas materiāls bieži vien bija tikpat nozīmīgs, cik pats pīrsings. Dārgmetālu, piemēram, zelta pīrsingu rotaslietu nēsāšana nepārprotami liecināja par to, ka šī ekskluzīvā aksesuāra īpašnieks materiālā ziņā ir krietni labākā pozīcijā nekā tie, kuriem ir no raga vai kaula izgatavotas rotas.

Mūsdienās dažos Indijas reģionos pīrsings ir saglabājis šādu simbolismu, kas tiek komunicēts, nēsājot izteiksmīgas un skaistas rotaslietas. Turklāt lielai daļai šīs valsts sieviešu ir nāss pīrsings. Starp citu, tur tiek uzskatīts, ka kreisās nāss pīrsings palīdz samazināt menstruālās sāpes!

Vergu tirdzniecība un pīrsingi

Viens no skumjākajiem piemēriem tam, ka pīrsingi tika izmantoti ar nodomu izkropļot ārieni, nevis lai akcentētu vai uzlabotu pievilcību, ir atrodams laika periodā, kad norisinājās transatlantiskā vergu tirdzniecība. Sievietes bieži tika tirgotas seksuāliem mērķiem, kas padarīja to izskatu par galveno vērtību noteicošo faktoru.

Lai izvairītos no šāda likteņa, sievietes nereti deformēja savu ķermeni. Viens no piemēriem ir apakšlūpas izstaipīšana, kas, jāpiebilst, dažās Āfrikas ciltīs tiek uzskatīts par pozitīvu un neatņemamu elementu atraktīvas sievietes ārienei. Apakšlūpa tika izstaipīta ar diskveida plāksnītes palīdzību, sauktu par "pelele". Palielinot pīrsingu, bieži vien tika izrauti priekšējie zobi, lai atbrīvotu vietu lielākai plāksnītei. Izņemot šo "pelele" no pīrsinga, izstaipītā lūpa, kas laika gaitā bija kļuvusi vien par plānu ādas lēveri, nokarājās zem zoda.

Laiks, kad auss pīrsingi izgāja no modes

Dažviet Eiropā no 6. līdz 16. gadsimtam ausis bija jānosedz vai nu ar matiem, vai ar galvassegu - šim periodam raksturīgo stila iezīmju dēļ, kurā galvenokārt valdīja praktiskums un pieticība, auss pīrsingi gandrīz izgāja no modes. Tomēr tajā laikā auskarus nereti nēsāja paši zemākās klases pārstāvji: vergi un prostitūtas.

Pienākot sešpadsmitajam gadsimtam, pirms auskari kļuva par sieviešu iecienītu aksesuāru, tie īslaicīgi bija moderna tendence starp vīriešu kārts pārstāvjiem. Daudzas ievērojamas personas kā, piemēram, Šekspīrs un Anglijas karalis, papildināja koptēlu ar vienu auss pīrsingu.

Pieaugošā popularitāte

Pēc Otrā pasaules kara Rietumu kultūrā pīrsingi piedzīvoja savu atdzimšanu, pateicoties panku kustībai un geju subkultūrai, kuri tos izmantoja, lai izceltos no pūļa. Pēcāk tie kļuva par modes kliedzienu, strauji pieaugot popularitātē arī plašākā sabiedrībā.

Mūsdienās pīrsingi ir ierasta un bieži sastopama lieta, it īpaši jauniešu vidū - reti kuram nav vismaz viens pīrsings. Tomēr, raugoties uz pīrsingu vēsturi, var teikt, ka, tāpat kā jebkurš cits pašizpausmes veids, arī pīrsingu caurduršana ir pakļauta laika un modes tendenču izmaiņām. Kas to lai zina, cik ļoti izmainīsies šī ķermeņa modifikācijas forma tālā nākotnē!

Blog Thumbnail
by2